Těhotenství a my

Ať už máte doma miminko, adolescenta nebo jste už třeba babičkou, ve Vašem břiše vyrostl nový život. A to dalo tělu pořádně zabrat. Těhotenství a mateřství přináší mnoho krásného, ale také potíže a nové výzvy. Jak břicho roste, aby pojmulo Vaše dítě, svaly středu těla, tzv. jádra, jsou vystaveny veliké zátěži.

Po porodu se břicho do původního stavu nevrátí rozhodně hned a často vlastně nikdy. Toto všechno je velmi individuální a záleží na mnoha faktorech - genetika, stav před těhotenstvím, poporodní aktivita, atd.

K rehabilitaci po porodu je třeba přistoupit aktivně a pozvolna posilovat svaly středu těla, tzv. CORE, česky jádra. Klasické cviky pro střed těla, jako například prkna jsou pro začátek příliš náročné a nepomáhají, spíš naopak... Cviky na břicho typu sklapovaček a sedů-lehů celou situaci pouze zhoršují. Ženy se snaží dostat do formy, možná zhubnou, ale povolené břicho a jiné obtíže zůstávají. Přichází demotivace, nechuť k vlastnímu tělu, přetrvávající pocity méněcennosti anebo rezignace typu "Už mám děti, tak je jedno jak vypadám." A to je veliká škoda, protože cítit se dobře ve svém těle je důležité a spokojená maminka může dětem dát mnohem víc, než ta, kterou něco trápí.  

Pánevní dno

Pánevní dno je obrovsky důležitou skupinou svalů našeho jádra.


Přesto, kolik lidí, ať už žen, či mužů, dokáže svoje pánevní dno vědomě ovládat? Cítí, jak na tom právě dnes je? Je napjaté, povolené, nebo "tak akorát"?



Když už se o pánevním dnu mluví, tak většinou jen v souvislosti s porodem nebo únikem moči. Doporučovány jsou stále dokola Kegelovy cviky, které, alespoň podle informací dostupných na internetu, pracují pouze se svěrači. Pánevní dno se ale skládá ze 3 vrstev! Zbylé dvě hlubší vrstvy jsou mnohem důležitější a posilováním svěračů ochabují, takže se potíže jenom zhoršují.

Inkontinence

Inkontinence je jedno z ženských témat, o kterých se běžně nemluví. A přitom se týká nejedné ženy. Často se objevuje po dětech nebo v období přechodu.

Jakkoliv je inkontinence častá, rozhodně není normální a lze ji neoperativně řešit!

Je několik typů inkontinence, ženy po porodu se ale setkávají s inkontinencí stresovou. Navzdory názvu, není únik moči vyvolán psychickým stresem, ale nitrobřišním tlakem, který pánevní dno nedokáže udržet. Objevuje se při kýchání, kašlání, skákání, zvedání těžkých břemen, apod.

Pánevní dno by mělo být dostatečně silné, ale zároveň pružné, aby dokázalo reagovat na změny nitrobřišního tlaku. Podobné potíže může způsobovat jak povolené, tak i příliš napjaté pánevní dno. V obou případech je potřeba svoje pánevní dno zvědomit - "posílit" nervové spoje mezi svaly a mozkem. Pokud je pánevní dno povolené, posilujeme ho. Pokud je naopak v napětí, učíme se ho relaxovat.


Povolené pánevní dno

  • únik moči
  • bolest ve spodních zádech, kyčlích
  • snížený sexuální prožitek

Napjaté pánevní dno

  • únik moči
  • bolest ve spodních zádech, kyčlích
  • bolest při sexu (neschopnost PD uvolnit)
  • časté zácpy a problémy s vyprazdňováním
  • časté zatínání zubů, hýžďových svalů

Zdravé a vědomé pánevní dno výrazně zvyšuje p(r)ožitek z milování. Pro oba partnery.

Příčný sval břišní (TVA)

TVA, z lat. transversus abdominis, je příčný sval břišní. Nejhlubší břišní sval, který tvoří "vnitřní korzet". Když je pevný a funkční, drží jádro a břicho je ploché. Pokud je slabý, břicho je povolené a vypouklé, jsme náchylnější k bolestem zad a břišní kýle.

Během těhotenství se TVA výrazně natahuje a přímé břišní svaly ("sixpack") se rozestupují, aby se vytvořil prostor pro miminko. Pokud mezera přetrvává i 8-12 týdnu po porodu, je to znamení, že by se s tím mělo něco dělat... Cvičení je důležité, ale nesprávné cvičení může celou situaci ještě zhoršit. Součástí vhodného cvičení je správné dýchání a zapojování svalů pánevního dna.

Diastáza

Diastáza, diastasis recti, nebo v menší míře rozestup břišních svalů je stav, kdy břišní svaly nepracují v souladu a mezi přímými břišními svaly ("sixpack") se tvoří mezera větší než 0,6 mm. Závažnost diastázy se odvíjí nejen od šířky mezery, ale také od její hloubky. Jak už bylo řečeno výše, mezera mezi svaly pár týdnů po porodu je normální, pokud ale přetrvává i měsíce po šestinedělí, je vhodné ji začít řešit.

Více o diastáze např. na https://www.strenerkou.cz/diastaza/

https://www.maminka.cz/clanek/diastaza-rozestup-brisnich-svalu-po-porodu-jak-na-ni-prevence-lekar-radi-operace-abdominoplastika

Přední český plastický chirurg o tom, že cvičení je lepší než operace:

https://www.instagram.com/tv/Cbc0Uf9jNDK/?utm_source=ig_web_button_share_sheet